top of page
  • Zdjęcie autoraAnia

Na „jaką” jogę Was zapraszam? Metoda jogi wg Iyengara

Zaktualizowano: 17 mar

Metoda jogi wg Iyengara wywodzi się z tradycji hatha jogi i jest praktyką, która kładzie bardzo duży nacisk na szczegółowe rozumienie pozycji. Precyzja, utrzymanie akcji i osi w asanie gwarantuje bowiem bezszkodową praktykę. Asany mają przygotować ciało do kolejnych elementów jogi a ostatecznie ustania poruszeń umysłu.


Virabhadrasana II
Virabhadrasana II fot. Piotr Hulewicz

Po zajęciach mamy wyjść odświeżeni a nie połamani! Zdrowie i zbalansowane samopoczucie to kluczowe elementy, które daje nam praktyka jogi rozumiana jako doskonała ścieżka ku harmonii ciała i umysłu. Pamiętajcie o tym!

Żeby każdy mógł w pełni czerpać z korzyści praktykowanej asany niezależnie od proporcji ciała, stanu zdrowia i własnych ograniczeń stosujemy różne pomoce, takie jak klocki, paski, koce, krzesła. Ważne jest, aby każdy praktykujący mógł osiągnąć optymalną akcję w każdej pozycji bez narażania swojego zdrowia.

Podejście, które zaproponował mistrz BKS Iyengar jest mi najbliższą metodą jogi również dlatego, że bardzo sprowadza rozpędzony umysł do ciała. W naszym zachodnim, racjonalnym świecie, długo żyłam „w głowie”, wszystko było opowiadane, intelektualizowane. A tu mamy jogę, która zakłada na pierwszym etapie bardzo dużo pracy fizycznej. Tą drogą dotarłam do subtelniejszych warstw. Odkryłam drogę do siebie i stanęłam na ścieżce głębszego zrozumienia ciała i umysłu.


Krótka ściąga dlaczego akurat ten nurt jogi?

💚 Nigdy nie byłam bardzo skoordynowana ruchowo, więc precyzyjne instrukcje zdjęły ze mnie ciężar kombinowania „jak” zrobić pozycję.

💚 Nigdy nie byłam bardzo elastyczna, więc wydłużanie paskiem ręki albo podnoszenie podłogi za pomocą klocków to było błogosławieństwo.

💚 Nigdy nie miałam nakrętki na ezoteryczne stany, więc „Halo! tu ziemia!” a właściwie „tu ciało!” bardzo mi pomogło.

💚 Nigdy nie doświadczyłam większego skupienia na „tu i teraz”.

💚 Nigdy i nigdzie nie pokonałam tak wielu swoich lęków i przekonań na temat tego co mogę i co się mi uda.


Plusy, które pojawiły się dość szybko:

💚 Poprawa siły, elastyczności i równowagi ciała.

💚 Lepsze zrozumienie i świadomość swojego ciała.

💚 Redukcja stresu i poprawa samopoczucia psychicznego.

💚 Uwrażliwienie na oddech i zwiększenie skupienia umysłu.



63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page